«Березовий гай» - бути чи не бути?..
Сучасність диктує умови активної публічності кожного зробленого кроку. Особливо, коли діяльність стосується політики, влади, державної служби, органів місцевого самоврядування та інших взаємопов’язаних професій і справ.
Якщо цього не зробити самостійно, то за тебе це обов’язково зроблять інші. Але не завжди такий процес супроводжується якістю.
Традиційно з’являються охочі надати характеристику, коментар, похвалу, але частіше критику і будь-яку інформацію резонансним новинам, що відбуваються довкола.
Відомий крилатий вислів говорить, що хто володіє інформацією, той володіє світом. Але це діє тоді, коли по праву всі новини та події висвітлюються об’єктивно, достовірно та правдиво, а не є об’єктом викривлення дійсності та маніпуляцій громадської думки.
Часом досить доступні та прямі відомості для «доброзичливих та небайдужих» громадян стають темою для творчих фантазій або і єдиною можливістю звинувачення та образ, звичайно ж, анонімно. Адже саме написання правди не потребує приховування особи та наділяє сміливістю діяти відкрито. У інших випадках досить зрозуміло, як це можна назвати та охарактеризувати.
Такі вигадки не потребують отримання офіційного коментаря про дійсний стан речей у житті громади та району зокрема. Тому що це ж не так цікаво, як інтригуючі заголовки «популярних» місцевих мережевих дописувачів.
Але думаємо, що і наша інформація буде цікава, особливо, коли вона стосується об’єкту, про долю якого так турбується весь актив громад чи вірніше – почав турбуватись...
Спробуємо якомога коротко: 3 листопада 2020 Бердичівська районна рада вийшла зі складу засновників Комунального підприємства ОДЮЗ «Березовий гай» та передала майно чотирьом громадам району (Гришковецька, Райгородоцька, Семенівська та Швайківська) за умови прийняття ними рішень про надання згоди стати співвласниками цього табору.
В грудні того ж року, Райгородоцька сільська рада надала відповідну згоду. Швайківська сільська рада відмовилась. Гришковецька та Семенівська громади взагалі не розглядали дане питання, незважаючи на неодноразові звернення керівництва Бердичівської районної ради та КП ОДЮЗ «Березовий гай».
Звичайно, кому ж потрібне неприбуткове, недіюче, у повністю непридатному для функціонування стані за своїм цільовим призначенням комунальне підприємство, де для запуску роботи необхідна повна модернізація, а головне - величезні кошти, яких немає у жодній з громад, а тим більше у бюджеті і самої Бердичівської районної ради.
А стати співвласником – це взяти на себе всі обов’язки, борги, проблеми та постійний шквал критики щодо руйнування такого чудового об’єкту завдяки пасивності керівників. Добровільно погодитись на таку «репутаційну бомбу» складно.
Станом на серпень 2020 року заборгованість комунального підприємства по заробітній платі та іншим платежам сягнула 300 тис.грн. І вже досить тривалий час стояло питання не тільки проведення оздоровлення дітей району, а взагалі фізичного і фактичного існування табору.
Відповідно до бюджетного законодавства, районна рада і не вправі, і не в змозі фінансово підтримувати підприємство. За зверненням директора КП Шевчук В.П. Райгородоцька сільська рада переглянула своє рішення та надала згоду стати одноособовим засновником «Березового гаю».
Складно вищеописаний процес назвати викраденням дитячого табору у Гришковецької, Семенівської та Швайківської громад, як зухвало визначають у деяких публікаціях.
29.06.2021 року КП ОДЮЗ «Березовий гай» та майно, яке перебуває в нього на балансі, разом із земельною ділянкою було зареєстровано, як комунальна власність Райгородоцької сільської ради.
На жаль, строк дії контракту з директором підприємства Шевчук В. П. закінчився, і в зв’язку з відсутністю перспектив подальшого функціонування табору, не був продовжений. Хоча, Валентина Петрівна багато років забезпечувала оздоровлення дітей району та є професіоналом своєї справи.
З метою збереження комунального майна та подальшого функціонування табору за цільовим призначенням, депутатами сільської ради було надано згоду комунальному підприємству на передачу будівель і споруд в оренду на конкурентних засадах через онлайн-майданчик Prozorro.
29.11.2021р. відбувся аукціон та підписано договір оренди. Орендар щомісячно зобов’язався сплачувати орендну плату в розмірі 24 тис. 492 грн. + 20% ПДВ. Крім того, погасив заборгованість по заробітній платі працівникам підприємства, компенсував витрати на проведення незалежної експертної оцінки. Оцінка будівель була проведена сертифікованим оцінювачем та була рецензована іншим експертом. Вартість всіх об’єктів майна табору складає 2млн. 378тис. 120грн.
Зважаючи на такі кошти, в даний час, небагато інвесторів готові ризикнути та вкладати інвестиції в такі об’єкти. Напевно, саме з цієї причини аукціон не ряснів охочими учасниками. З метою гарантії для потенційного орендаря та забезпечення майбутніх капіталовкладень, було визначено строк договору оренди 49 років, але при умові збереження цільового використання об’єктів.
Щодо завищеного розміру гарантійного внеску, то така інформація, як і інша, не відповідає дійсності. Гарантійний внесок потенційного орендаря обраховується автоматично в Єдиній торговій системі (ЄТС) відповідно до пункту 57 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою КМУ від 03.06.2020р. №486 «Деякі питання оренди державного та комунального майна» і складає розмір стартової орендної плати за шість місяців (142686 грн.), а не встановлюється на власний розсуд.
На останній сесії, депутатами Райгородоцької сільської ради, вирішено укласти з переможцем аукціону - ТОВ «Рубніс Україна» договори про встановлення права користування земельними ділянками (суперфіцію) для обслуговування, реконструкції та капітального ремонту орендованих будівель. В даний час йдуть переговори про укладання окремого договору з орендарем в рамках державно-приватного партнерства про залучення 500 тис.дол. інвестицій (в поточному році) на ремонт та облаштування «Березового гаю».
За наявною інформацією, в планах орендаря: підведення до кожного будиночку системи водопостачання, водовідведення та опалення, відновлення роботи відкритого басейну та облаштування закритого басейну, реконструкція котельні. Керівництвом КП «Березовий гай» (Медяник С.В.) розроблено маршрутні стежки для лижного спорту, що має привабити відпочивальників, і в зимовий період.
На жаль, правда не викликає резонансу чи, говорячи у кращому дусі сучасності, хайпу. А от розмови про геніальні схеми, оригінальні та корисливі домовленості, інтриги, плітки, скандали завжди користуються інтересом суспільства.
Звичайно, кожні кроки мають свої наслідки та щоразу викликатимуть прихильність чи невдоволення, і вирішувати кожному, як реагувати чи сприймати дані події та факти. Але все це краще ніж байдуже спостерігати за руйнацією і втратою всього того, що створювалось задовго до нас, приносило та може досі приносити користь жителям громад.
Тому забувати про дитячий табір не потрібно, а навпаки – час згадати про нього і очікувати на відновлення та покращення, відкриття такої цікавої локації на території Бердичівського району.
Звичайно, дякуємо за оцінку діяльності та можливостей очільника Райгородоцької ОТГ, напевно, все дійсно геніально, але не так витончено-протизаконно, як декому хотілось би подати. І можливо, якби зусилля всіх «доброзичливців», активу та керівництва в районі зосереджувались у спільній діяльності на благо громад та їх жителів, а не втягування у інтриги та маніпуляції інформацією і думкою людей, то не лише такі об’єкти як «Березовий гай» відновлювались, розбудувались та активно функціонували на користь кожного нашого жителя після модернізації, для чого дійсно необхідне залучення інвестицій.
Сподіваємось, що у майбутньому об’єднання і єднання сил буде направлене у більш правильне русло ніж це відбувається сьогодні…